Balikesir/Burhaniye'nin zeytinpınarı Pelitköy'de , zeytin kalitesi ve zeytinyağı rayiası ile nam salmış KOVUKDERE mevkiinden aldık adımızı. Pelitköy "Boşnak" tepeliklerinin güneye bakan yamaçlarındaki bu kovuğun içinden süzülen poyraz rüzgarıyla, bölgeye has imbat rüzgarı tam bu mevkide kucaklaşır ve bu da zeytininin kalitesine ,zeytinyaginin rayiasina karakter verir  binlerce yıldır...

Mevkiinin Pelitköy merkezi ile deniz arasinda kalmis olmasinin özel bir sebebi varmış çok öncelerden.. Sahil kisminda "gemi yatagı" denilen koya Osmanli zamaninda saraya ait mavnalar yanaşıp, bölgenin zeytinyagini saray mutfaginda ve aydinlatmada kullanmak üzere toplarmış. Öyle ki zeytinyaginin bölgeye has bir diğer ozelligi de saray aydinlatmasinda kullanilan kandillerde asla is ve duman cikartmamasiymiş.

Ayrıca Fatih'in İstanbul'u fethi sırasında, gemileri karadan yürütmek için kullandığı ağaç kalasları Kazdaglarinda yasayan  Tahtacı Türkmenleri'ne hazırlattığı,bu kalaslara gemilerin kayarak ilerlemesi icin sürülen yağın ise gene bu bölgeden elde edildiği,Osmanlidan kalan devlet arşivlerinde yapilan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır.

Yüzlerce yıldır nice ulus ve kavimler görmüş bu zeytin ağaçlarından bu gün ailenin 3. nesli olarak ,atalarimizdan gelen zeytincilik kültürümüze bağlı kalarak zeytinimizi ve zeytinyagımızı üretiyoruz.Aldigimiz akademik egitimler sayesinde ,zeytinyagimizin saglik ve kalite özelliklerini koruyarak en üst  kalitede ,namina ve tarihine yakisan ürünler elde ediyor ve ödüller alıyoruz. Şimdiyse bu ürünleri ilk elden sizlerle paylasmak istiyoruz.